Pomarańczowy,
marchewkowy,
jabłkowy,
wieloowocowy...
Każdy jest smaczny
i bardzo zdrowy
Wybór należy do Ciebie
30 maja na całym świecie obchodzony jest
Światowy Dzień Soku.
Przeciętny Polak spożywa prawie 12 litrów soków w ciągu roku. Największą popularnością w naszym kraju cieszy się sok pomarańczowy, jabłkowy oraz grapefruitowy.
Dietetycy zalecają, żeby codziennie wypijać około 2 litrów wody. Jednak warto pamiętać, że warzywa i owoce to w ponad 80% woda, więc można czystą wodę zastąpić sokami.
Głównymi konsumentami soków owocowych w Polsce są dzieci, jednakże coraz częściej po soki owocowe sięgają wszyscy domownicy.
Najczęściej soki są spożywane pomiędzy posiłkami.
Wszyscy cenimy je ze względu na ich smak i właściwości odżywcze.
SOKI, NEKTARY, NAPOJE OWOCOWE...
Czym się różnią? Który wybrać?
Sklepowe półki zapełnione są dziesiątkami rodzajów soków, nektarów i napojów owocowych. Wybór jest ogromny. Wiele osób nie potrafi wskazać różnic, które je dzielą. Jak wybrać najzdrowszy produkt? Na co zwrócić uwagę? Czego nie pić?
Sok, nektar, napój chociaż w pierwszej chwili ich nazwy kojarzą się podobnie i na myśl przywodzą szklankę zdrowego płynu, tak na prawdę znacznie się od siebie różnią.
SOKI to produkty, które powstały z jednego lub więcej gatunków dojrzałych, świeżych lub schłodzonych owoców lub warzyw. Jego barwa,smak i zapach mają być charakterystyczne dla produktu, z którego powstał. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej do soków nie wolno dodawać wody, barwników, konserwantów, sztucznych aromatów, wzmacniaczy smaku. Od 2013 roku zabronione jest również dodawanie cukrów. Soki mogą zawierać tylko taki cukier i w takiej ilości, w jakiej znajdował się on w owocach, z których powstał.
sok pomarańczowy
sok wiśniowy
sok jabłkowy
sok wieloowocowy
sok marchewkowy
sok pomidorowy
sok warzywny
Jaki sok wybrać?
Dobry sok owocowy zawiera 100% owoców, warzyw czy innych naturalnych składników. Jeżeli na etykiecie jest "woda, cukier, sok, składniki słodzące, ..." lepiej odstawić go na półkę.
NEKTAR to sok, ale rozcieńczony wodą. Zazwyczaj jest również posłodzony np. cukrem z owoców, miodem lub syropem glukozowym. W jego litrze może znaleźć się około 20 łyżeczek słodkiej substancji. W odróżnieniu od soku może zawierać również substancje słodzące, zakwaszające. Nie można dodawać do niego barwników, aromatów, konserwantów.
W nektarze znajduje się przecier owocowy lub warzywny. Jego ilość jest zależna od rodzaju produktów z jakich jest tworzony.
Dlaczego wymyślono nektary? Ponieważ istnieją takie owoce, z których nie da się wyprodukować soku, ponieważ byłyby zbyt kwaśne.
NAPOJE OWOCOWE to zły wybór. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej napoje owocowe są zaliczane do napojów na bazie soków. Nie istnieją limity, które określają, ile owoców ma się w takim napoju znaleźć. Wiadomo jedynie, że będzie go mniej niż w nektarach. Powoduje to, że w większości z nich zawartość soku owocowego lub warzywnego wynosi jedynie 3-5%, czasami soku nie ma wogóle. Są to zazwyczaj produkty, które nie spełniły norm co do zawartości dodatków, takich jak np. barwniki, aromaty, konserwanty.
NA ZDROWIE
Jeżeli chcemy zadbać o nasze zdrowie to najlepiej wybierać prawdziwe soki lub nektary z wysoką zawartością osoców czy warzyw. Z kupowania produktów najtańszych, z najniższych półek sklepowych najlepiej zrezygnować. Wybierając soki i nektary będziemy mogli cieszyć się pysznym smakiem i mieć pewność, że to co wkładamy do sklepowego koszyka ma prawdziwą wartość.
NIE MA NIC LEPSZEGO I ZDROWEGO OD SAMODZIELNIE PRZYGOTOWANEGO DOMOWEGO SOKU
Poniżej znajdziecie kilka przepisów na domowe, zdrowe soki.
DOMOWY KUBUŚ
4 duże marchewki, 1 jabłko, 1 brzoskwinia
SŁONECZNY SOK
1 duże jabłko, 2 pomarańcze, garść świeżej mięty.
KOP ENERGII
1 mango, 2 jabłka, pół granatu.
ŚWIEŻY SOK Z MARCHEWKI, BURAKA I POMARAŃCZY
2 duże marchewki, 2 buraki, 2 pomarańcze, kawałek świeżego imbiru (nie jest wymagany)
KUBUŚ II
2 duże pomarańcze, 3 duże marchewki, 1 cytryna, kilka listków świeżej mięty
ŚWIETLICZAKI jeżeli macie jakieś sprawdzone przepisy na domowe soki, dajcie znać w komentarzu. Chętnie je wypróbuję 🙂
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz