Dzień bez Śmiecenia – World non-waste Day to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku), a koordynowanego i sponsorowanego w Polsce przez Rekopol.
W Polsce Dzień bez śmiecenia obchodzony jest 11 maja od 2007 roku. 11 maja 2001 roku polski parlament uchwalił projekt ustaw wprowadzających w Polsce system recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych.
Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. już po raz 13. rusza z kampanią Dzień Bez Śmiecenia.
Śmiecimy każdego dnia – w domu, w pracy, w szkole. Jemy, pijemy, pracujemy - pojawiają się puste butelki, słoiki, kartonowe pudełka. Tylko w tym roku w Polsce pojawi się ok. 3.700 tys. ton odpadów opakowaniowych. Sprasowane i zapakowane na ciężarówki o ładowności 20 ton stworzyłyby linię o długości 3.500km!
Śmiecimy więc musimy wiedzieć jak „śmiecić świadomie i z głową” , czyli jak zagospodarować i segregować odpady, tak by stawały się znowu użyteczne.
Każdego roku wytwarzamy w Polsce ponad 13 mln ton odpadów. 1/4 z nich to odpady opakowaniowe, które poddane odzyskowi i recyklingowi mogą stać się znów użyteczne. Według najnowszych badań statystyczny Polak segreguje niewiele ponad 10 kg odpadów, podczas gdy np. Niemiec kilka razy więcej.
Wiecie, jak wygląda wyspa śmieci na Pacyfiku? Oto kilka bardzo niepokojących zdjęć.
DBAJMY O ŚRODOWISKO
NIE POZWÓLMY
BY OTACZAJĄCY NAS ŚWIAT
WYGLĄDAŁ WŁAŚNIE TAK 😔
Celem akcji segregacji jest zwrócenie uwagi na „drugie życie odpadów”, na to, do czego mogą zostać ponownie wykorzystane, co z nich powstaje w wyniku procesu recyklingu. Nie śmiecić się nie da – odpady będą powstawały zawsze i wszędzie. Trzeba to robić w taki sposób, by jak najwięcej surowców mogło być ponownie wykorzystanych.
Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów nie tylko łatwiej można je poddać procesowi recyklingu, ale także obniża się koszt produkcji nowych artykułów. Ponowne wykorzystanie przetworzonych odpadów bardzo często stosuje się do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Sprawdźmy to na kontretnych przykładach.
CO NADAJE SIĘ DO RECYKLINGU?
Po pierwsze- papier
Z papieru można odzyskać ponad 5000 różnego rodzaju produktów. Papier towarzyszy nam na każdym etapie naszego życia.
Do niebieskiego pojemnika należy wrzucać papier, który nie jest wilgotny, nie miał styczności z żywnością, nie zawiera śladów środków chemicznych czy budowlanych. Trafiają do niego: gazety, papier biurowy, kartony, ulotki, itp. Pamiętajmy, żeby wcześniej pozbyć się wszystkich elementów metalowych ( np. zszywek) lub plastikowych (próbki kosmetyków).
Co powstaje z papierowych śmieci? Wiele sprzętów codziennego użytku, w tym bandaże, opakowania do jajek, filtry do kawy, banknoty, doniczki, kubki, talerzyki.
Po drugie- plastik
Odpady plastikowe są najbardziej niebezpieczne dla środowiska naturalnego, ponieważ potrafią rozkładać się kilka tysięcy lat, a w tym czasie uwalniać wiele trujących związków. Na szczęście, prawie wszystkie przedmioty z tworzyw sztucznych można przetworzyć. Do żółtego pojemnika wrzucamy m.in. butelki po napojach, kosmetykach, środkach czystości; wszelkie pojemniki po żywności, nakrętki, torby foliowe. Pamiętajmy o tym, że butelki należy odkręcić i zgnieść, by zajmowały jak najmniej miejsca.
Co można ponownie stworzyć z plastiku?
Z tych odpadów produkuje się butelki, opakowania, torby. Z plastiku powstają również ubrania, meble ogrodowe, zabawki, ramy okienne czy słupki drogowe.
Po trzecie- szkło
To najbardziej wdzięczny materiał, ponieważ można go przetworzyć prawie z identyczną dokładnością i to bez wielkich strat. Jednak lista rzeczy, które nadają się do recyklingu, jest niezwykle krótka. Do zielonego pojemnika wrzucamy tylko: butelki, szłoiki i szklane pojemniki po kosmetykach.
Co z nich powstaje?
Głownie butelki i inne opakowania, ale także kafelki i izolacje ścienne.
Po czwarte- metal
A dokładniej aluminium, czyli materiał, który również można wielokrotnie przetwarzać bez strat na jakości. Do recyklingu nadają się więc: puszki po napojach, folie kuchenne, metalowe opakowania.
Co powstaje?
Dokładnie to samo, co zostało wyrzucone. Jest to kolejny przykład, że każdą rzecz można powtórnie wykorzystać.
Odpady niebezpieczne- do nich zaliczają się przede wszystkim. Pojemniki po tych odpadach nie nadają się do recyklingu.
Baterie i akumulatory
Farby i lakiery do włosów
Opakowania po lekach oraz niezużyte, przeterminowane leki
Środki związane z ochroną roślin
Silne środki czyszczące i wybielające
FAKTY I MITY O SEGREGACJI
Segreguj odpady...to się wszystkim opłaca 👇
Krótko o recyklingu
Jesteśmy gotowi na Eco Design?
Do 2021 roku ze sklepów znikną plastikowe jednorazówki (patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki). Dodatkowo do 2025 r. co najmniej 55 proc. odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) będzie musiało zostać poddanych recyklingowi, a cel ten w kolejnych latach będzie dalej wzrastał. Ostatnie dane GUS wskazują, że w 2017 r. było to nieco poniżej 27% . Powyższe zmiany nie będą możliwe jeśli producenci nie będą ekoprojektować, a konsumenci nie zmienią swoich nawyków tak, by poprawnie segregować i nie generować niepotrzebnych odpadów.
ECO PRODUKTY, które możemy znaleźć w sklepach:
słomki papierowe
słomki ze słomy
słomki bambusowe
słomki metalowe
ekologiczne opakowania
torby na zakupy
ekologiczne meble
Na zakończenie krótka bajka edukacyjna, proekologiczna podsumowująca wyżej wymienione informacje 😀
W przypadku każdego z nas deklaracja Bycia Eco, będzie oznaczać, że chcemy świadomie wybierać produkty w zrównoważonych opakowaniach, nadających się do recyklingu.
Tylko nasza współpraca i wzajemne budowanie świadomości może mieć pozytywny wymiar ekologiczny.
ŚWIETLICZAKU !!
Włącz się do akcji segregacji śmieci
Jest już zielono, ciepło,
mamy dużo pozytywnej energii,
także do tego
by zrobić coś pożytecznego.
Zachęcamy do jednego – by śmiecić z głową, czyli SEGREGOWAĆ ODPADY!!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz