19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków czyli święto społecznych i bezinteresownych działań.
Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego.
Oczywiście można się zastanawiać co to jest dobry uczynek, czy się opłaca, po co to robić, dla kogo…
A może trzeba się po prostu rozejrzeć wokół siebie i działać, nie czekając na zachętę!
KILKA PRZYKŁADÓW CZYNIENIA DOBRYCH UCZYNKÓW
WOLONTARIAT
Jest to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych. Wolontariusz często kojarzy nam się z młodym człowiekiem z identyfikatorem i puszką w ręku, zbierającym pieniądze na jakiś szczytny cel. Ta dobrze widoczna na ulicach grupa jest jednak w zdecydowanej mniejszości.
Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Wolontariusze Szlachetnej Paczki
Większość wolonatriuszy to osoby, które działają dyskretnie i są mało widoczne w przestrzeni publicznej. To wszyscy ci, którzy odwiedzają hospicja, organizują festiwale, akcje społeczne, wyprowadzają na spacer psy w schroniskach i podejmują wiele innych, mało eksponowanych lecz niezwykle wartościowych działań.
Wolontariusze w schroniskach dla zwierząt
Wolontariusze w hospicjach
Wolontariusze społeczni
Wielu wolontariuszy pomaga w Bankach Żywności, gdzie gromadzi się żywność nadającą się do spożycia, ale wyłączoną ze sprzedaży. W Bankach taka żywność jest dzielona, pakowana w paczki i dystrybuowana wśród potrzebujących. Często takie zbiórki są organizowane przy okazji świąt w dużych sklepach handlowych. Ideą przyświecającą tego typu działaniom jest przede wszystkim przeciwdziałanie marnowaniu jedzenia oraz udzielanie bezpłatnej pomocy żywnościowej osobom potrzebującym.
Wolontariusze w Bankach Żywności
BANKI CZASU
To bezpłatna wymiana usług. Jak to działa? Do Banku Czasu zgłasza się osoba z konkretną ofertą usług, taka "złota rączka", która oferuje np. drodne naprawy w domu. Koordynator kieruje pomoc do potrzebujących takiej usługi, którzy wcześniej się po nią zgłosili. Czas poświęcony na jej wykonanie jest zapisywany. Osoba, która wykonywała daną czynność może odebrać ją w godzinach i skorzystać z innej usługi, której w danym momencie potrzebuje,np. pomoc w pracach ogrodowych czy drobnym remoncie.
Warto również zauważyć, że wolontariusz, wbrew stereotypowym skojarzeniom, to nie tylko nastolatek lub student. Tego rodzaju aktywność możliwa jest w każdym wieku. Na każdym etapie życia z powodzeniem znajdziemy formę wolontariatu, odpowiadającą naszym możliwościom i doświadczeniom.
Istnieją jeszcze inne formy spełniania dobrych uczynków.
Każdy, kto robi porządek w szafie, na strychu lub planuje rodzinną przeprowadzkę znajduje wiele rzeczy, których nie chce wyrzucić, bo są prawie nowe, jednak jemu samemu już niepotrzebne, np.zabawki, ubrania z których już wyrośliśmy, sprzęt sportowy.
Powstaje więc pytanie: co z nimi zrobić? Oczywiście najlepiej poszukać w kręgu rodziny lub przyjaciół kogoś, kto mógłby z nich skorzystać. Można także poszukać organizacji, które działają na zasadach wymiany czy kupna za niską cenę. Oddając rzeczy do takich miejsc, oprócz dobrego uczynku dla siebie (więcej miejsca w szafie, możliwość zakupienia nowych rzeczy), robimy dobry uczynek dla osób niezamożnych, a także dla przyrody, której dajemy oddech od kolejnych gór odpadów.
Świetliczaku
A czy ty spełniłeś ostatnio jakiś dobry uczynek?
Zobacz,ile jest możliwości:
Zrób zakupy starszej sąsiadce
Przytrzymaj drzwi osobom wchodzącym do budynku
Ustąp miejsca osobie starszej
Pomóż mamie w pracach domowych
Wyprowadź psa sąsiada na spacer
Pomóż dziadkom w obsłudze nowych technologii
Przepuść w kolejce osobę starszą lub matkę z małym dzieckiem
Gdy komuś coś upadnie, nie udawaj że nie widzisz- podnieś
Za te dobre uczynki przyroda będzie ci wdzięczna!
Wybieraj razem z rodziną spacer lub jazdę rowerem zamiast jazdy samochodem?
Wybieraj lnianą, a nie foliową torbę na zakupy
Segreguj śmieci
Zbieraj korki, baterie- oddawaj je potrzebującym
Nie śmieć
Tak, to też są dobre uczynki.
Mimo, że nie są spektakularne i nie mówi się o nich w mediach, wszystkie te drobne działania sumują się w wielką kulę dobra!
Pamiętaj, że bezinteresowna dobroć zawsze spotka się z pozytywnym przyjęciem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz