czwartek, 21 maja 2020

Kosmiczny Wszechświat 🌍🌑🌞

21 maja przypada wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników Wszechświata oraz badań nad nim.

Wszechświat jednak jest zakrzywiony? - Nowe technologie w INTERIA.PL

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Kosmosu, który ma na celu celebrację dotychczasowych odkryć oraz jak najszersze, ciągłe rozpowszechnianie osiągniętej wiedzy.  

Eksperci: polski podbój kosmosu potrzebuje uregulowań prawnych ...


Pomysłodawcą, który zapoczątkował świętowanie akurat tego dnia jest amerykańska firma Lockheed Martin, która od wielu lat współpracuje z NASA w dziedzinie, między innymi, tworzenia części do promów kosmicznych, a także wysokobudżetowego planu budowy załogowego statku kosmicznego Orion. 
Orion

Taki dzień jest świetną okazją do pewnych podsumowań: co już wiemy, co mieliśmy okazję zaobserwować oraz co wykryły czułe sprzęty stworzone przez człowieka na przestrzeni wielu lat analiz i badań Kosmosu.

Obecnie znany stan Wszechświata w liczbach 

(wartości są podane w przybliżeniu):

92 miliardy lat świetlnych – tyle wynosi średnica obserwowanego z naszej perspektywy Wszechświata. Ta wartość prawdopodobnie za miliony lat będzie nieco wyższa, ponieważ określa ją światło, które dotarło do Ziemi z tych niebywale odległych rejonów od czasu Wielkiego Wybuchu – im dalej w przyszłość, tym ów widzialny Wszechświat będzie odkrywał przed nami coraz więcej swoich skarbów.
Wiek wszechświata – jak myślisz ile lat ma wszechświat?

300 tryliardów gwiazd – to tylko szacunkowa liczba, jednak jej wartość to wynik matematycznych obliczeń na podstawie wieloletnich obserwacji liczebności gwiazd. Ta wartość reprezentuje bardzo prawdopodobną liczbę gwiazd, które istnieją w każdym najdalszym zakątku Wszechświata. Warto zauważyć, że Kosmos cały czas rodzi ich nowe przedstawicielki. W większej części istnieją one w objęciach galaktyk, jednak zdarza się, że dryfują w międzygalaktycznej przestrzeni.
TRYLIARD TO 1 ORAZ 21 ZER
1.000.000.000.000.000.000.000

350 miliardów galaktyk – tylko tych, które wyróżniają się swoim ogromnym rozmiarem i masą, jest w objęciach Wszechświata (widzialnego) aż tyle. Mówimy o tych najpowszechniej znanych.
GALAKTYKA SPIRALNA
Nasza Galaktyka - Nasza Galaktyka i inne galaktyki
APOD: 17 października 2015 - Jasna galaktyka spiralna M81

GALAKTYKA SOCZEWKOWATA
Galaktyka soczewkowata – Wikipedia, wolna encyklopedia
M85 – galaktyka soczewkowata w Warkoczu Bereniki | Astrofotografia.pl

GALAKTYKA ELIPTYCZNA
Galaktyka eliptyczna – Puls Kosmosu
Galaktyki eliptyczne – AstroNET – Polski Portal Astronomiczny

GALAKTYKA NIEREGULARNA
Galaktyka nieregularna – Wikipedia, wolna encyklopedia
Galaktyka nieregularna – Puls Kosmosu

GALAKTYKA PODWÓJNA
Galaktyka Wir – Wikipedia, wolna encyklopedia
Powstawanie nowych gwiazd w zderzających się galaktykach | Robert Dee

3,5 biliona galaktyk karłowatych – równie ważny i istotny typ galaktyk we Wszechświecie, są one po prostu mniejszych rozmiarów, lecz ich liczebność bije na głowę większe galaktyki.
Karłowata galaktyka spiralna – Wikipedia, wolna encyklopedia
galaktyka karłowata – AstroNET – Polski Portal Astronomiczny

25 miliardów grup galaktyk – tyle grup tworzą wszystkie opisane galaktyki, często wymieszane. Nasza rodzima Droga Mleczna dzięki masie znalazła się na królewskiej pozycji w Grupie Lokalnej wraz z Wielką Mgławicą Andromedy.
Droga Mleczna
Droga Mleczna - uczeni twierdzą, że znaleźli krawędź naszej galaktyki
Droga Mleczna w trzech wymiarach - Ministerstwo Nauki i ...
Droga Mleczna - Wiadomości

10 milionów supergromad galaktyk – z kolei te obiekty zrzeszają nawet do kilku tysięcy grup galaktyk. Są to umowne sfery, których granice rozciągają się na ogromnej przestrzeni milionów lat świetlnych. Może istnieją grupy supergromad, o których jeszcze nie wiemy❓
Supergromada Shapleya – Wikipedia, wolna encyklopedia
Odkryto potężną supegromadę galaktyk – Sarasvati! - Kosmos | Altao.pl

3572 egzoplanety – jest to liczba zaakceptowana przez NASA i ukazuje stan na koniec 2018 roku. Tyle planet orbitujących wokół innej gwiazdy zarejestrowali, zaobserwowali lub już dokładniej poznali. Ich wartość ciągle się zmienia, ich liczba w bardzo dynamiczny sposób ulega zwiększeniu.
Powstał katalog małych egzoplanet w ekosferach swych gwiazd

21 miliardów km – w takiej odległości na początku 2018 roku znajdowała się sonda Voyager 1. Niemal 141 jednostek astronomicznych, które dzielą sondę od Ziemi, jest rekordem odległości, na jaką oddalił się w przestrzeń kosmiczną nadal działający oraz wytworzony przez człowieka obiekt. 
Sonda Voyager 1 . 40 lat w Kosmosie
Wyliczono, że Voyager 2, znajdujący się aktualnie około 117 jednostek astronomicznych od Słońca, dopiero za 294 000 lat znajdzie się w pobliżu Syriusza. 
Voyager 2 – Wikipedia, wolna encyklopedia

1,2 miliarda km promienia – co w przybliżeniu daje 1700 promieni Słońca, to promień największej obecnie znanej gwiazdy, biorąc pod uwagę średnicę. UY Scuti, bo o niej mowa,  objętością przewyższa Słońce 5 miliardów razy!! Gdyby znalazła się na miejscu Słońca, najprawdopodobniej pochłonęłaby wszystko na swojej drodze, aż do Saturna – włącznie z nim.
Ktoś mógłby mi wyjaśnić co by się stało gdyby UY... - AlienShooter ...
UY Scuti – Wikipedia, wolna encyklopedia

4 miliony lat świetlnych średnicy posiada rozmiarowo największa galaktyka, jaką dotychczas poznano – IC 1101. Znajduje się w odległości ponad miliarda lat świetlnych od nas. Gigant powstał najprawdopodobniej ze skumulowania wielu galaktyk o mniejszych rozmiarach. 
10 Największych Galaktyk w Kosmosie - Wykop.pl

39 896 km/h – czyli 11,1 km/s, to do tej pory największa prędkość osiągnięta przez ludzi podczas załogowej misji Apollo 10.
Apollo 10
Apollo 10 Launch | NASA
Plik:Apollo 10 Prime Crew - GPN-2000-001501.jpg – Wikipedia, wolna ...

803 dni, 9 godzin i 39 minut – aktualnie to najdłuższy czas pobytu człowieka w przestrzeni kosmicznej. Dokonał tego Siergiej Krikalow podczas sześciu lotów kosmicznych ze swoim udziałem w latach 1988–2005.
Siergiej Krikalow – Wikipedia, wolna encyklopedia   Siergiej Krikalow – Wikipedia, wolna encyklopedia

400 171 km od Ziemi – znajdowała się załoga Apollo 13 podczas lotu nad niedostępną nam stroną Księżyca. Ustanowiono wtedy rekord najodleglejszego od Ziemi lotu załogowego.
8 zaskakujących faktów o lądowaniu na Księżycu | Marcin Makowski

3236,7 miliardów km średnicy – posiada jedna z najbardziej supermasywnych poznanych czarnych dziur we Wszechświecie. Obiekt o nazwie S5 0014+81 swoją masą odpowiada 40 miliardom Słońc. Jednak nie mamy się czym martwić – odległość kilkunastu miliardów lat świetlnych sprawia, że możemy spać spokojnie.
The is S5 0014+81, the largest supermassive black hole in the ...
S5 0014+81 jest jak dotąd największą... - M....v - Wykop.pl

UKŁAD SŁONECZNY
Szacuje się, że formowanie i ewolucja Układu Słonecznego rozpoczęło się 4,6 miliarda lat temu. 
To układ planetarny w galaktyce Drogi Mlecznej, składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich- 8 planet, co najmniej 205 księżyców, 5 planet karłowatych, planetoid, komet, meteorytów, a także pyłu międzyplanetarnego. 
Układ Słoneczny - Wiadomości

Zbadane regiony Układu Słonecznego zawierają, licząc od Słońca:
  • 4 planety skaliste- Merkury, Wenus, Ziemia, Mars
  • pas planetoid, składający się z małych skalistych ciał
  • 4 zewnętrzne gazowe olbrzymy- Jowisz, Saturn, Uran, Neptun

Układ Słoneczny - Budowa i planety Układu Słonecznego

Zewnętrzny Układ Słoneczny w zarysie - Wszechświat

Wszystkie planety, z wyjątkiem Ziemi i Urana, który zawdzięcza nazwę greckiemu bóstwu Uranosowi, noszą imiona bóstw z mitologii rzymskiej. 
Planetoidy, asteroidy
Wsparcie finansowe dla amatorów śledzących groźne planetoidy ...
Planetoidy – definicja, skład, podział i miejsce w Układzie Słonecznym
LosyZiemi.pl - Planetoida o średnicy 60 km z niewiadomych przyczyn ...

Komety
To pierwsza kometa z innego systemu planetarnego. Opisali ją ...
Kometa Atlas przelatuje nad Ziemią [18.04.2020] - Super Express
To może być największy spektakl na niebie od półwiecza. W kierunku ...
Kometa – Wikipedia, wolna encyklopedia

Meteoroidy
What's the Difference Between a Meteoroid, a Meteor, and a ...
Difference between Meteoroid, Meteor, Meteorite. - Make Your ...
Na Ziemię mógł spaść meteoroid spoza Układu Słonecznego. Byłby to ...

KOSMICZNE REKORDY

PIERWSZY PIES W KOSMOSIE
Łajka- pies, który poleciał w kosmos. Miała 2 lata, ważyła około 6 kg. 3 listopada 1957 roku Łajka została wystrzelona na orbitę okołoziemską. . W kosmosie wytrzymała zaledwie 7 godzin. 
Łajka, pierwszy pies w kosmosie. Poznaj historię Łajki - Antyradio.pl   O psie, który poleciał w kosmos, czyli jak Łajka przetarła szlak ...

NAJDŁUŻSZY POJEDYNCZY POBYT CZŁOWIEKA W KOSMOSIE
Walerij Polakow, który wystartował 8 stycznia 1994 roku w ramach misji Sojuz TM-18, pozostał na pokładzie stacji kosmicznej Mir przez 437,7 dnia, wczasie których okrążył Ziemię 7075 razy i przebył na pokładzie 300765000km. Misja zakończyła się 22 marca 1995 roku. Polakow powrócił na Ziemię na pokładzie Sojuza TM-20
Walerij Polakow – Wikipedia, wolna encyklopedia   W. W. Polakow/В. В. Поляков

NAJDŁUŻSZY NIEPRZERWANY POBYT W KOSMOSIE
ZSRR i Rosja jako jedo spadkobierca utrzymywali ciągłą obecność załogi w kosmosie od startu misji Sojuz TM-8 5 września 1989 roku od lądowania Sojuza TM-29 28 sierpnia 1999 roku. Łącznie 3644 dni (zabrakło 8 dni do 10 lat!). Związek Radziecki i Rosja wystrzelili w tym czasie 22 załogowe pojazdy w ramach programu Sojuz, w których wszystkie dokowały w stacji Mir. Dodatkowo, do stacji tej w latach 1995-1998 9 razy dokowały amerykańskie promy kosmiczne, zostawiając lub odbierając pasażerów.
Mir (stacja orbitalna) – Wikipedia, wolna encyklopedia
Stany Zjednoczone i Rosja wspólnymi siłami utrzymują obecność człowieka w przestrzeni kosmicznej od 31 października 2000 roku, kiedy to został wystrzelony Sojuz TM-31 z misją zadokowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna po dziesiątkach misji ma już 20 lat

NAJDŁUŻSZY SAMOTNY LOT
Walerij Bykowski spędził samotnie 4 dni, 23 godziny i 7 minut na pokłądzie pojazdu Wostok 5 w dniach 14-19 czerwca 1963 roku. 
Walerij Bykowski – Wikipedia, wolna encyklopedia
Rekord długości lotu został pobity przez załogę Gemini 5 w sierpniu 1965 roku, ale rekord lotu samotnego nie został pobity do dzisiaj. 
Plik:Załogi misji Gemini 11 s66-50772.jpg – Wikipedia, wolna ...

NAJDŁUŻSZY LOT PSA
Psy Wietierok i Ugolok zostały wystrzelone przez Rosjan 22 lutego 1966 roku na pokładzie statku Kosmos 110 i spędziły na orbicie 22 dni. Wylądowały 16 marca 1966 roku. 
Wietierok i Ugolok - czworonożni kosmonauci - Rzecz o historii - rp.pl

NAJDŁUŻSZY POBYT NA POWIERZCHNI KSIĘŻYCA
Eugene Cernan i Harrison Schmitt w ramach misji Apollo 17 spędzili na Księżycu 74 godziny 59 minut i 40 sekund od chwili wylądowania 11 grudnia do startu 14 grudnia 1972 roku,trzykrotnie wchodząc na jego powierzchnię.
Harrison Schmitt – Wikipedia, wolna encyklopedia

BYLIŚCIE KIEDYŚ W PLANETARIUM?
Planetarium Śląskie zmieni się w Śląski Park Nauki
Planetarium Niebo Kopernika – oficjalny portal turystyczny stolicy ...
Planetarium Toruń - Atrakcje Torunia - Przewodnik po Toruniu ...
Planetarium Śląskie | Strona Planetarium Śląskiego w Chorzowie


SPRZĘT DO OBSERWACJI KOSMOSU
Pierwszy teleskop – na co zwrócić uwagę? | Deltasky
Krótki poradnik obserwatora nieba. Siedem wskazówek Karola Wójcickiego
Najlepsze teleskopy dla miłośników obserwacji nieba! - Kosmos ...
Podpowiadamy, jak kupić pierwszy teleskop. Ważne zagadnienia i ...

NIE MACIE TELESKOPU, NIC STRACONEGO 

NA ZAMIESZCZONYCH PONIŻEJ FILMACH 
MOŻECIE ZOBACZYĆ WSZECHŚWIAT

"Tak wygląda Wszechświat"

"Układ Słoneczny z bliska"

"Widzialny Wszechświat- jak daleko w kosmos możemy spojrzeć"



KTO CHCIAŁBY ZNALEŹĆ SIĘ W KOSMOSIE??

BYŁBY KOSMONAUTĄ CZY ASTRONAUTĄ?
odpowiedź znajdziecie poniżej 👇 





Jak kosmos "broni się" przed ludźmi - Kosmos - rp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz