21 maja przypada wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników Wszechświata oraz badań nad nim.
Świętujemy Międzynarodowy Dzień Kosmosu, który ma na celu celebrację dotychczasowych odkryć oraz jak najszersze, ciągłe rozpowszechnianie osiągniętej wiedzy.
Taki dzień jest świetną okazją do pewnych podsumowań: co już wiemy, co mieliśmy okazję zaobserwować oraz co wykryły czułe sprzęty stworzone przez człowieka na przestrzeni wielu lat analiz i badań Kosmosu.
Obecnie znany stan Wszechświata w liczbach
(wartości są podane w przybliżeniu):
92 miliardy lat świetlnych – tyle wynosi średnica obserwowanego z naszej perspektywy Wszechświata. Ta wartość prawdopodobnie za miliony lat będzie nieco wyższa, ponieważ określa ją światło, które dotarło do Ziemi z tych niebywale odległych rejonów od czasu Wielkiego Wybuchu – im dalej w przyszłość, tym ów widzialny Wszechświat będzie odkrywał przed nami coraz więcej swoich skarbów.
300 tryliardów gwiazd – to tylko szacunkowa liczba, jednak jej wartość to wynik matematycznych obliczeń na podstawie wieloletnich obserwacji liczebności gwiazd. Ta wartość reprezentuje bardzo prawdopodobną liczbę gwiazd, które istnieją w każdym najdalszym zakątku Wszechświata. Warto zauważyć, że Kosmos cały czas rodzi ich nowe przedstawicielki. W większej części istnieją one w objęciach galaktyk, jednak zdarza się, że dryfują w międzygalaktycznej przestrzeni.
TRYLIARD TO 1 ORAZ 21 ZER
1.000.000.000.000.000.000.000
350 miliardów galaktyk – tylko tych, które wyróżniają się swoim ogromnym rozmiarem i masą, jest w objęciach Wszechświata (widzialnego) aż tyle. Mówimy o tych najpowszechniej znanych.
GALAKTYKA SPIRALNA
GALAKTYKA SOCZEWKOWATA
GALAKTYKA ELIPTYCZNA
GALAKTYKA NIEREGULARNA
GALAKTYKA PODWÓJNA
3,5 biliona galaktyk karłowatych – równie ważny i istotny typ galaktyk we Wszechświecie, są one po prostu mniejszych rozmiarów, lecz ich liczebność bije na głowę większe galaktyki.
25 miliardów grup galaktyk – tyle grup tworzą wszystkie opisane galaktyki, często wymieszane. Nasza rodzima Droga Mleczna dzięki masie znalazła się na królewskiej pozycji w Grupie Lokalnej wraz z Wielką Mgławicą Andromedy.
Droga Mleczna
10 milionów supergromad galaktyk – z kolei te obiekty zrzeszają nawet do kilku tysięcy grup galaktyk. Są to umowne sfery, których granice rozciągają się na ogromnej przestrzeni milionów lat świetlnych. Może istnieją grupy supergromad, o których jeszcze nie wiemy❓
3572 egzoplanety – jest to liczba zaakceptowana przez NASA i ukazuje stan na koniec 2018 roku. Tyle planet orbitujących wokół innej gwiazdy zarejestrowali, zaobserwowali lub już dokładniej poznali. Ich wartość ciągle się zmienia, ich liczba w bardzo dynamiczny sposób ulega zwiększeniu.
21 miliardów km – w takiej odległości na początku 2018 roku znajdowała się sonda Voyager 1. Niemal 141 jednostek astronomicznych, które dzielą sondę od Ziemi, jest rekordem odległości, na jaką oddalił się w przestrzeń kosmiczną nadal działający oraz wytworzony przez człowieka obiekt.
Wyliczono, że Voyager 2, znajdujący się aktualnie około 117 jednostek astronomicznych od Słońca, dopiero za 294 000 lat znajdzie się w pobliżu Syriusza.
1,2 miliarda km promienia – co w przybliżeniu daje 1700 promieni Słońca, to promień największej obecnie znanej gwiazdy, biorąc pod uwagę średnicę. UY Scuti, bo o niej mowa, objętością przewyższa Słońce 5 miliardów razy!! Gdyby znalazła się na miejscu Słońca, najprawdopodobniej pochłonęłaby wszystko na swojej drodze, aż do Saturna – włącznie z nim.
4 miliony lat świetlnych średnicy posiada rozmiarowo największa galaktyka, jaką dotychczas poznano – IC 1101. Znajduje się w odległości ponad miliarda lat świetlnych od nas. Gigant powstał najprawdopodobniej ze skumulowania wielu galaktyk o mniejszych rozmiarach.
39 896 km/h – czyli 11,1 km/s, to do tej pory największa prędkość osiągnięta przez ludzi podczas załogowej misji Apollo 10.
803 dni, 9 godzin i 39 minut – aktualnie to najdłuższy czas pobytu człowieka w przestrzeni kosmicznej. Dokonał tego Siergiej Krikalow podczas sześciu lotów kosmicznych ze swoim udziałem w latach 1988–2005.
400 171 km od Ziemi – znajdowała się załoga Apollo 13 podczas lotu nad niedostępną nam stroną Księżyca. Ustanowiono wtedy rekord najodleglejszego od Ziemi lotu załogowego.
3236,7 miliardów km średnicy – posiada jedna z najbardziej supermasywnych poznanych czarnych dziur we Wszechświecie. Obiekt o nazwie S5 0014+81 swoją masą odpowiada 40 miliardom Słońc. Jednak nie mamy się czym martwić – odległość kilkunastu miliardów lat świetlnych sprawia, że możemy spać spokojnie.
UKŁAD SŁONECZNY
Szacuje się, że formowanie i ewolucja Układu Słonecznego rozpoczęło się 4,6 miliarda lat temu.
To układ planetarny w galaktyce Drogi Mlecznej, składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich- 8 planet, co najmniej 205 księżyców, 5 planet karłowatych, planetoid, komet, meteorytów, a także pyłu międzyplanetarnego.
Zbadane regiony Układu Słonecznego zawierają, licząc od Słońca:
- 4 planety skaliste- Merkury, Wenus, Ziemia, Mars
- pas planetoid, składający się z małych skalistych ciał
- 4 zewnętrzne gazowe olbrzymy- Jowisz, Saturn, Uran, Neptun
Wszystkie planety, z wyjątkiem Ziemi i Urana, który zawdzięcza nazwę greckiemu bóstwu Uranosowi, noszą imiona bóstw z mitologii rzymskiej.
Planetoidy, asteroidy
Komety
Meteoroidy
KOSMICZNE REKORDY
PIERWSZY PIES W KOSMOSIE
Łajka- pies, który poleciał w kosmos. Miała 2 lata, ważyła około 6 kg. 3 listopada 1957 roku Łajka została wystrzelona na orbitę okołoziemską. . W kosmosie wytrzymała zaledwie 7 godzin.
NAJDŁUŻSZY POJEDYNCZY POBYT CZŁOWIEKA W KOSMOSIE
Walerij Polakow, który wystartował 8 stycznia 1994 roku w ramach misji Sojuz TM-18, pozostał na pokładzie stacji kosmicznej Mir przez 437,7 dnia, wczasie których okrążył Ziemię 7075 razy i przebył na pokładzie 300765000km. Misja zakończyła się 22 marca 1995 roku. Polakow powrócił na Ziemię na pokładzie Sojuza TM-20
NAJDŁUŻSZY NIEPRZERWANY POBYT W KOSMOSIE
ZSRR i Rosja jako jedo spadkobierca utrzymywali ciągłą obecność załogi w kosmosie od startu misji Sojuz TM-8 5 września 1989 roku od lądowania Sojuza TM-29 28 sierpnia 1999 roku. Łącznie 3644 dni (zabrakło 8 dni do 10 lat!). Związek Radziecki i Rosja wystrzelili w tym czasie 22 załogowe pojazdy w ramach programu Sojuz, w których wszystkie dokowały w stacji Mir. Dodatkowo, do stacji tej w latach 1995-1998 9 razy dokowały amerykańskie promy kosmiczne, zostawiając lub odbierając pasażerów.
Stany Zjednoczone i Rosja wspólnymi siłami utrzymują obecność człowieka w przestrzeni kosmicznej od 31 października 2000 roku, kiedy to został wystrzelony Sojuz TM-31 z misją zadokowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
NAJDŁUŻSZY SAMOTNY LOT
Walerij Bykowski spędził samotnie 4 dni, 23 godziny i 7 minut na pokłądzie pojazdu Wostok 5 w dniach 14-19 czerwca 1963 roku.
Rekord długości lotu został pobity przez załogę Gemini 5 w sierpniu 1965 roku, ale rekord lotu samotnego nie został pobity do dzisiaj.
NAJDŁUŻSZY LOT PSA
Psy Wietierok i Ugolok zostały wystrzelone przez Rosjan 22 lutego 1966 roku na pokładzie statku Kosmos 110 i spędziły na orbicie 22 dni. Wylądowały 16 marca 1966 roku.
NAJDŁUŻSZY POBYT NA POWIERZCHNI KSIĘŻYCA
Eugene Cernan i Harrison Schmitt w ramach misji Apollo 17 spędzili na Księżycu 74 godziny 59 minut i 40 sekund od chwili wylądowania 11 grudnia do startu 14 grudnia 1972 roku,trzykrotnie wchodząc na jego powierzchnię.
BYLIŚCIE KIEDYŚ W PLANETARIUM?
SPRZĘT DO OBSERWACJI KOSMOSU
NIE MACIE TELESKOPU, NIC STRACONEGO
NA ZAMIESZCZONYCH PONIŻEJ FILMACH
MOŻECIE ZOBACZYĆ WSZECHŚWIAT
"Tak wygląda Wszechświat"
"Układ Słoneczny z bliska"
"Widzialny Wszechświat- jak daleko w kosmos możemy spojrzeć"
KTO CHCIAŁBY ZNALEŹĆ SIĘ W KOSMOSIE??
BYŁBY KOSMONAUTĄ CZY ASTRONAUTĄ?
odpowiedź znajdziecie poniżej 👇
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz