Międzynarodowy Dzień Strażaka, ang. International Firefighters Day, to święto obchodzone
4 maja przez wszystkich strażaków na całym świecie.
W większości krajów europejskich, tradycyjnie od ponad 150 lat Dzień Straży Pożarnej, Święto Strażaka jest obchodzone w dzień św. Floriana, patrona strażaków, hutników i kominiarzy.
W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe.
JAK WYGLĄDA STRÓJ STRAŻAKA?
Ubiór strażaka jest bardzo zróżnicowany, wszystko zależy od tego co będzie robił.
Strój strażaka możemy podzielić na 3 rodzaje:
Ubranie ochronne strażaka
Mundur koszarowy strażaka
Strój galowy strażaka
UBRANIE OCHRONNE STRAŻAKA
Buty-strażacy mają na wyposażeniu 2 pary specjalnego obuwia. Jedna para to skórzane buty, a druga- gumowe. Skórzane buty mają w podeszwie metalową wkładkę, która zabezpiecza stopę przed przypadkowym zranieniem, specjalne noski (metalowa kapa), która zabezpiecza stopę przed uderzeniem. Buty gumowe są tzw. obuwiem dielektrycznym, cooznacza, że można w nich wejść w strefę, w której może dojść do przebicia elektrycznego.
Specjalne ubranie, w którym strażak wyjeżdża do 100% akcji ratowniczo- gaśniczych, w których bierze udział. To głównie specjalna kurtka i spodnie. Ubranie składa się z wielu warstw, m.in. tkaniny zewnętrznej, wodoszczelnej, niepalnej membrany ochronnej).
Ubranie żaroochronne, stosowane jest w przypadku pożarów, gdzie występują bardzo wysokie temperatury.
Ubranie gazoszczelne (kombinezon gazoszczelny chemoodporny), , stosowane jest w sytuacji, gdy strażacy interweniują np. w związku z wyciekiem nieznanej substancji chemicznej.
Rękawice- bardzo istotna dla strażaków jest chwytliwość, ponieważ pracują oni niezależnie od tego czy termometry pokazują 30 stopni na plusie czy też 30 stopni na minusie. Niezależnie od tego czy pada deszcz czy śnieg. Strażak musi w tych rękawicach obsługiwać duże nożyce do cięcia karoserii samochodowej,a także niewielkie urządzenia kontrolno-pomiarowe np. do sprawdzenia stężenia tlenku węgla wmieszkaniu.
Kominiarka niepalna- chroni ona kark, szyję, policzki i brodę każdego strażaka. Pod kominiarkę zakłada się maskę, jeżeli strażak zakłada sprzęt ochrony oddechowej, tzw. aparat powietrzny.
Hełm strażacki z przyłbicą, która chroni strażaków przed odpryskami podczas cięcia metalowych elementów. są również przyłbice, które chronią strażaków przed dużym promieniowaniem świetlnym albo ostrym światłem. Z tyłu hełmu znajduje się kołnierz, który chroni kark przed wysoką temperaturą.
Ciężar takiego ubrania to około 3,5 kilograma. Do tego należy jednak doliczyć także aparat powietrzny, który jest bardzo często wykorzystywany w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Ciężar takiego aparatu oraz butli z powietrzem to około 11 kilogramów. Co ciekawe okazuje się, że strażacy noszą w akcjach na sobie dwa mundury. Wyjeżdżając, np. do pożaru na strój koszarowy zakładają strój specjalny. Co to oznacza? Między innymi, to, że w czasie akcji mają na sobie dwie pary spodni. Spodnie są tak uszyte,. że nie krępują ruchów, ale poruszanie się w takim stroju wymaga dobrej kondycji i w czasie upałów jest męczące.
MUNDUR KOSZAROWY STRAŻAKA
Podstawowym strojem każdego strażaka jest mundur koszarowy. Składa się on z czapki z daszkiem, bluzy, spodni na szelkach i kamizelki zakładanej na wierzch. Na bluzie naszyte są dystynkcje strażaka i znak jednostki, do której należy. Na nogach strażacy mają wysokie buty skórzane, identyczne jak te, które noszą policjanci i wojskowi.
W takim stroju strażacy pracują w jednostkach i gdy założą hełm i rękawice, biorą udział w drobnych akcjach ratowniczych, zabezpieczaniu miejsc wypadku drogowego, ściąganiu kotków z drzew.
MUNDUR GALOWY
Umundurowanie galowe składa się z marynarki, spodni, spódnicy, wojskowego nakrycia głowy tzw. rogatywki, butów wyjściowych, krawatu, sznura, dystynkcji.
Mundur galowy zakładany jest przez strażaków przy okazji świąt strażackich, państwowych, kościelnych oraz przy oficjalnym reprezentowaniu straży.
rogatywka strażacka sznur strażacki
dystynkcje do munduru
WYPOSAŻENIE WOZU STRAŻACKIEGO
Skuteczność akcji ratowniczej z udziałem jednostki straży pożarnej zależy w dużej mierze od wyposażenia wozu strażackiego.
Pierwszą kategorią sprzętu pożarniczego jest sprzęt i armatura wodna. Do tej grupy zalicza się m.in. węże tłoczone i ssawne, prądownice, działka proszkowe, działka wodne, klucze do hydrantów. Do sprzętu pożarniczego zalicza się również pompy pożarnicze. Występuje kilka rodzajów pomp: autopompy, turbopompy, motopompy, ompy specjalnego przeznaczenia
pompy pożarnicze
działka strażackie
Podręczny sprzęt gaśniczy, do którego zalicza się wszelkiego typu gaśnice, np. proszkowe, pianowe, halonowe i śniegowe, agregaty i koce gaśnicze oraz hydronetki.
gaśnice
koce gaśnicze
agregaty gaśnicze
Osprzęt dodatkowy
Pojazdy pożarnicze wyposażone są również w dodatkowe sprzęty, które służą usprawnieniu akcji ratowniczej. Należą do nich podnośniki i drabiny samochodowe lub przyczepy pożarnicze.
przyczepy pożarnicze
Strażacki tetris chellenge możecie zobaczyć tutaj 👇
SYRENA STRAŻACKA
Jak brzmi syrena strażacka posłuchacie poniżej 👇
NIEBEZPIECZNA I TRUDNA SŁUŻBA
PAMIĘTAJ!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz