Kołodziej to osoba, która zajmowała się wyrobem drewnianych wozów i kół do nich. Wiecie, że to właśnie od tego zawodu pochodzą nazwiska: Kołodziej, Kołodziejczyk, itp? Jeżeli to właśnie Wasze nazwisko, może warto sprawdzić, czy nikt wśród waszych przodków nie tworzył wozów?
Sznurówkarz- tak! Dobrze widzicie! To osoba,która była odpowiedzialna za produkcję sznurówek. Jednak była to bardziej praca dorywcza. Czasami nazwy danych zawodów były zaskakujące, ale wyraz sznurówkarz od razu przywodzi na myśl wykonywaną czynność.
Rymarz- zawód zapewne znany wszystkim, którzy są miłośnikami jazdy konnej. Rymarz zajmuje się tworzeniem uprzęży, siodeł, akcesoriów jeździeckich.
Karpiniarz
Był to rzemieślnik, który zajmował się wykopywaniem karp pozostałych po ścięciu drzewa oraz jego obróbką.
Klikon
Klikon lub krzykacz to osoba ogłaszająca różne informacje na specjalne okazje. Dawniej funkcja klikona oznaczała również powtarzanie na wiecach tego, co obwieszczał przywódca. Klikon pełnił kiedyś funkcję, którą dziś spełniają sprzęty nagłaśniające.
Klikona możemy jeszcze spotkać w Wielkiej Brytanii.
Kaletnik
Kaletnik zajmuje się wytwarzaniem, konserwowaniem i naprawą przedmiotów użytkowych, wykonanych ze skóry naturalnej, skóry sztucznej, czy tkanin, ze szczególnym uwzględnieniem elementów garderoby: pasków, torebek, toreb podróżnych, portfeli
Zegarmistrz jak sugeruje sama nazwa stanowiska, jest specjalistą w zakresie konserwacji i naprawy zegarów o różnej konstrukcji i różnym przeznaczeniu. Mogą należeć do nich zegary naręczne, budziki, zegary ścienne, kuchenne, szafkowe, kieszonkowe, a nawet duże zegary stojące. Zegarmistrz ma do czynienia zarówno z konstrukcjami mechanicznymi o tradycyjnej budowie, jak również z elektronicznymi zegarkami napędzanymi energią elektryczną.
Garbarz
W najogólniejszym zarysie garbarz skór to osoba, która zajmuje się wyprawianiem skór zwierzęcych. Osoba obsadzona na tym stanowisku poddaje surowiec obróbce, z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn i urządzeń, a także środków chemicznych, która to obróbka ma zapewnić skórze wytrzymałość na wpływ warunków atmosferycznych i innych, mogących negatywnie oddziaływać na kondycję surowca. garbarz czyści, konserwuje i zmiękcza skóry, by osuszone materiały następnie poddać obróbce mechanicznej – wygładzaniu, szlifowaniu, czy trocinowaniu.
Flisak
Czy pamiętasz kim był Bard z filmu "Hobbit- pustkowie Smauga"? Czy wiesz czym się zajmował by zarobić na życie? Oprócz tego, że był wyśmienitym łucznikiem, to pracował też jako flisak. To jeden z zapomnianych już dawno zawodów. Na czym polegała ta praca? Na rzecznym spływie (transporcie) towarów. Zazwyczaj byli nimi chłopi zamieszkujący nadrzeczne wsie, dla których flis był dodatkowym zajęciem sezonowym.
Golibroda to też zawód zanikający. Golibrodą nazywano dawniej mężczyznę zajmującego się goleniem zarostu (zwłaszcza brzytwą), czasem świadczącego też inne usługi fryzjerskie; współcześnie słowo rzadziej używane.W dzisiejszych czasach świadczeniem usług golenia zarostu zajmują się barberzy.
Znachor- to osoba bez wykształcenia medycznego, która próbuje leczyć ludzi za pomocą ziół, wierzeń, odprawiania modłów. Znachor jest nadal znany i ma wielu swoich zwolenników.
Bednarz- bednarstwo to dział rzemiosła zajmujący się wytwarzaniem naczyń drewnianych techniką klepkową: beczek, kadzi, balii, fas, maselnic, dzieży i łopat do chleba, konewek, wiader, cebrzyków, wanienek, kufli. Bednarz wyrabia naczynia z drewna sosnowego, świerkowego, olchowego, lipowego, dębowego
Powyższe zawody to tylko przykłady niektórych profesji, które powoli odchodzą do lamusa. Praktycznie wszystkie są dzisiaj zaliczane do profesji rzemieślniczych.
BARDZO DAWNE ZAWODY:
Cyrulik, balwierz, felczer – prawdopodobnie na widok cyrulika zawsze bolało całe ciało. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoba ta zajmowała się nie tylko goleniem i kąpaniem, lecz także leczeniem lekkich chorób, wyrywaniem zębów, a nawet nastawianiem kości. I to wszystko bez znieczulenia!!
Płatnerz- znacie powiedzenie "Nie ma rycerza bez płatnerza"? Płatnerz to osoba zajmująca się wyrobem i kształtowaniem części metalowych, najczęściej do zbroi. Jak zapewne się domyślacie, zawód ten był bardzo popularny w średniowieczu.
Korabnik była to osoba, która miała dość wdzięczne i zarazem bardzo odpowiedzialne zadanie. Korabnik wykonywał łodzie na dworze królewskim. Łodzie te nazywały się korabami.
Mincerz to osoba zajmująca się produkcją monet w mennicy. Dawniej mincerz był odpowiedzialny również za kontrolowanie obiegu monet, a także ściganie fałszerzy.
Miechownik- w średniowieczu był to rzemieślnik wyrabiający miechy, wory, torby.