Gdzie rośnie najwyższe drzewo na Ziemi?
Jak nazywa się największy kwiat?
Czy rośliny polują na owady?
Zapraszam do lektury
Zapraszam do lektury
Rośliny to organizmy żywe zbudowane z komórek zupełnie innych niż inne organizmy. Wytwarzają one związki organiczne z martwej materii najczęściej w procesie fotosyntezy.
Szacuje się, że obecnie na Ziemi istnieje około 500 tysięcy gatunków roślin, przy czym tylko 310 tysięcy zostało już poznanych i zbadanych.
Najstarszy gatunek drzewa
Najstarszym żyjącym dziś gatunkiem drzewa jest miłorząb. Jest on ogniwem łączącym paprotniki z dzrewami nagonasiennymi. Na naszej planecie występował już 1250 milionów lat temu. To prawdziwa żywa skamielina.
Najdłużej żyjące drzewo na świecie to sosna oścista. Jej wiek naukowcy szacują na 4789 lat.
Najpotężniejsze drzewo na świecie
Najpotężniejszym drzewem na świecie pod względem wysokości, grubości, objętości, a także długowieczności jest mamutowiec olbrzymi. Drzewo osiąga 93,6 metra wysokości, średnicę korony 33 metry. Mamutowiec olbrzymi, zwany również sekwoją olbrzymią.
Iglaki
Iglaki to rośliny o korzystnym wpływie na zdrowie. Wiele z nich wydziela do atmosfery fitoncydy. Związki te mają działanie antybakteryjne i łagodzą choroby układu oddechowego.
Mak polny
Nasiona maku polnego mogą kiełkować nawet po 40 latach przechowywania.
Kwiat Lotosu
Lotos stał się dla Egipcjan symbolem zmartwychwstania i życia wiecznego. Uważany był za święty kwiat, który wykorzystywano między innymi przy ceremoniach pogrzebowych.
Dlaczego tak uważano?
Lotos, jak niewiele innych kwiatów, jest w stanie przetrwać całe lata suszy, by nagle rozkwitnąć przy pierwszym przypływie wody.
Najwyższe drzewo
Najwyższe drzewo na świecie to eukaliptus królewski. Osiąga nawet 143 metry wysokości.
Dziwne zachowania drzew i roślin
Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu badają drzewa. Badając ruchy drzew specjalnym skanerem zauważyli, że nocą drzewa zmniejszają się. Zaobserwowali, że 5 metrowe drzewo staje się nocą niższe o 10 cm. Naukowcy uważają, że najniższe drzewa są przed wschodem słońca.
Choina kanadyjska potrafi rozróżnić kierunki świata. Fenomenem jest fakt, że zawsze swój czubek zwraca w kierunku północno- wschodnim.
Słonecznik jest wyjątkową rośliną. Postawiony w cieniu ma zdolność odwracania "głowy" w stronę słońca. Słoneczniki to rośliny miododajne. Z 1 hektara można zebrać nawet 50 kg miodu.
Największe trawy
Największe trawy to bambusy Dendrocalamus. Występują w południowo- wschodniej Azji i osiągają 30 metrów wysokości przy 30 cm średnicy.
Rośliny owadożerne
Niektóre rośliny owadożerne mogą wchodzić z owadami w symbiozę. Przykładem jest, żyjąca w lasach Borneo, mrówka z rodzaju Colobopsis. Żyje ona wewnątrz ogonka liściowego dzbanecznika. Roślina zapewnia mrówką schronienie, a te "udrażniają" układ trawienny rośliny zjadając większe owady.
Najszybciej działającą pułapkę w świecie roślin owadożernych i jednocześnie jeden z najszybszych ruchów w całym królestwie roślin posiada pływacz. Klapka w jego pułapce otwiera się z prędkością 1/160sekundy.
Inne rośliny owadożerne to:
Rosiczka
Muchołówka
Kapturnica
Tłustosz
Dziwidło- największy kwiatostan
W sumatrzańskim lesie równikowym żyje dziwidło olbrzymie. Nazwa odnosi się do gigantycznego kwiatostanu, składającego się z trzymetrowek kolby złożonej z małych kwiatów. Przez większość roku roślina tworzy jeden parasolowaty liść, wyrastający na długim do 5 metrów trzonku. Pod ziemią ma bulwę, w której gromadzi zapasy. Liść żyje przez kilka miesięcy, po czym zasycha, a wtedy przychodzi pora na kwitnienie. Wokół roztacza się nieprzyjemny dla ludzi zapach, który przywabia owady, mające dokonać zapylenia. Po dwóch dniach kwiatostan opada.
Raflezja- największy kwiat
Ta roślina jest pasożytem bytującym w pędach pnącza rosnącego na Borneo i Sumatrze. Żyje w ukryciu, korzystając z produktów pokarmowych żywiciela. W pewnym jednak momencie ujawnia się w postaci kwiatów. Mają one 80-100 cm średnicy i uznawane są za największe kwiaty na świecie. /ich intensywna barwa oraz zapach zepsutego mięsa wabią małe muszki, które dokonują zapylenia. Kwiat żyje tylko kilka dni. Reflezja nadal pozostaje ukryta w tkankach pnącza, dopóki nie wyssie z niego wszystkich soków.
Rawenala- drzewo podróżników
Przypomina ono palmę, a jego liście osadzone na długich ogonkach ułożone są płasko jak wachlarz. Dawniej błędnie sądzono, że ustawiony jest on zawsze na linii wschód- zachód. Cała roślina dorasta do 30 metrów wysokości.
Rawenala, czyli pielgrzan madagaskarski rośnie na Madagaskarze, ale w wielu krajach o tropikalnym klimacie sadzi się ją jako gatunek ozdobny. Drzewo podróżników zawdzięcza swą nazwę temu, że w rowkach jego ogonków liściowych gromadzi się woda- miałaby ona ratować życie spragnionym wędrowcom, jednakże woda ta nie nadaje się do picia, bo cuchnie, jest mętna i mogłaby spowodować niestrawność.
Wiktoria amazońska- wodne talerze
Rośnie ona w ciepłych wodach Ameryki Południowej. W Europie uprawia się ją w wielkich szklarniach ogrodów botanicznych. Victoria regia jest mistrzynią w zajmowaniu całej powierzchni lustra wody nawet sporych zbiorników wodnych. Jej blaszki liściowe o średnicy około 1,5m wyrastają jedna przy drugiej, nie dając szans innym roślinom. Majądo tego mocne, pogrubione nerwy, a wewnątrz pęcherzyki powietrza, co zapewnia im stabilność na powierzchni wody. Roślina ta tworzy dorodne jasne kwiaty.
Welwiczja- Pustynna ośmiornica
Na ogromnych obszarach afrykańskich pustyń żyje roślina, która przypomina ośmiornicę. W istocie z jej krótkiego pnia wyrastają tylko dwa wstęgowate liście, które wiatr rozrywa na strzępy. Ale nawet mimo przeszkód liście mogą dorosnąć aż do 18 metrów, chociaż często leżą zwinięte w bezkształtne kłęby. W ciągu wielomiesięcznych okresów suszy roślina ta może czerpać wodę tylko z rosy, po czym odprowadza ją do palowego korzenia.
Roślina, która kwitnie tylko raz w życiu
Agave Filifera, to roślina która kwitnie tylko raz w życiu, po rozsianiu nasion umiera. Nazwa tej agawy pochodzi od łacińskiego słowa filifer- nitka, która nawiązuje do białych nitek zwieszających się z brzegów liści. Dorosłe rośliny tworzą rozety o średnicy nawet powyżej pół metra i wysokości 70 cm i mają sługie, wąskie, ciemnozielone liście. Agawa ta tworzy kwiatostan typu kłos, który jest prosty, nierozgałęziony, dorasta do 3 metrów wysokości. Pojedyncze kwiaty mają drobne, zielonkawe płatki, ale prawdziwą ozdobą są długie, purpurowe nitki pręcikowe. Roślina pochodzi z Meksyku i jest gatunkiem bardzo często uprawianym w ogrodach botanicznych na świecie.
Na zakończenie zapraszam Was na wirtualny spacer
Spacer po zabrzańskim ogrodzie botanicznym
Odwiedziny w Palmiarni w Gliwicach
Palmiarnia w Poznaniu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz