czwartek, 4 czerwca 2020

Druk kiedyś i dziś

Książki
Gazety
Ulotki
Nie byłoby ich gdyby nie...
 DRUKARZ

Wolna prasa to wolne społeczeństwo. Żeby budować suwerenność ...   Drugie życie książki - oczytany facet

Dziś obchodzimy dzień drukarza. 
Wiecie czym zajmuje się taka osoba?

Zapraszam do lektury

Dzień Drukarza 2020 - internetowy kalendarz Kalbi


DRUKARZ to zawód polegający na drukowaniu między innymi książek i gazet. Dawniej odciskali oni czcionki na papierze, dziś w produkcji używane są maszyny drukarskie. 
Do najsłynniejszych drukarzy należeli Jan Gutenberg i Łazarz Andrysowicz.

Krótka historia druku
Począwszy od epoki kamienia i następujących po niej epok, człowiek miał potrzebę przekazywania swoich myśli czy wydarzeń życia codziennego dalszym pokoleniom. Aby było to możliwe wytworzył pierwsze znaki pamięciowe, a także sposób przechowywania i przekazywania wiadomości za pomocą rysunku. 

Hieroglify

Hieroglify – Wikipedia, wolna encyklopedia   Egipskie hieroglify wydane jako powieść - ciekawe.org - ciekawe.org

hieroglify | Silesia Dzieci  Kamień z Rosetty - SIMRadio - Serwis Informacyjno Medialny “Radio”


Petroglify

Petroglify – Wikipedia, wolna encyklopedia  Petroglify – Wikipedia, wolna encyklopedia

Petroglify – Wikipedia, wolna encyklopedia  Zdjęcia: Miculla, Tacna, Petroglify, PERU

Już około 2400 roku przed naszą erą w starożytnym Egipcie pojawiły się pierwsze metody drukowania. Początkowo posługiwano się glinianymi stemplami, za pomocą których powielano nie tylko pismo, ale także obrazy. Stemple te wraz z wynalezieniem papirusu trafiły na Bliski Wschód. 

Pismo klinowe

    Pismo klinowe – Wikipedia, wolna encyklopedia

Babilonia  Naklejka Hieroglify i pismo klinowe • Pixers® - Żyjemy by zmieniać

W II wieku przed naszą erą na Bliskim Wschodzie wynaleziono pergamin, w Chinach natomiast używano papieru czerpanego.Powstawał on z łyka drzewa morowego oraz wodnej zawiesiny rozdrobnionej i zmielonej kory, następnie wyciskano go na sitach formowanych po czym przekładano suknem wełnianym, suszono i wygładzano kamieniem. Przyjmuje się, że wynaleziono go w 105 roku. Produkcja papieru czerpanego w krajach Dalekiego Wschodu trwa do dziś.  

Pergamin

IMITACJA STAREGO PERGAMINU karton A4 5827763488 - Allegro.pl  Pergamin z Chinon – Wikipedia, wolna encyklopedia


Tajemnice pergaminu sprzed tysiecy lat - Nauka - Newsweek.pl    Pergamin – Wikipedia, wolna encyklopedia


Papier czerpany

Papier czerpany      PAPIER CZERPANY A-4 KAWA LEN :: ArtEquipment - Internetowy sklep ...  

Jak zrobić papier czerpany w domu?
Obejrzyj tutaj 👇



Pierwsze druki drzeworytnicze również powstały w Chinach. Estampaż, czyli protodruk stosowali buddyści. Wykorzystywali oni odbitki z kamiennych steli do celów misyjnych. 

Druki drzeworytnicze

Genealogia druku - Archiwum Rzeczpospolitej     Album grupy grupy Graffi - Agencja Reklamowa - Grupy w NK


Natomiast pierwszą zachowaną w całości drukowaną książką jest wydanie Sutry Diamentowej z 868 roku. Jest to egzemplarz książki blokowej, czyli wycinanie na tym samym klocku zarówno tekstu, jak i ilustracji, następnie odciskanie go na papierze. Technika ta stosowana była na długo przed wynalezieniem czcionki drukarskiej. 

Diamentowa Sutra


W XV wieku doszło do wynalezienia wymiennej, ruchomej czcionki drukarskiej. 

Gdyby Gutenberg żył współcześnie, dałby sobie spokój z prasą i ...  

  KRÓTKA HISTORIA DRUKU – BGPW blog

Historia druku - Agencja reklamy PRE.com.pl - Blog   

Jan Gutenberg


Jan Gutenberg  urodzony około 1400 r, zmarł w 1469r. Był niemieckim rzemieślnikiem, złotnikiem i drukarzem. 

Johannes Gutenberg – Wikipedia, wolna encyklopedia

Jan Gutenberg jest uważany za twórcę pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. Gutenberg opracował własną wersję czcionek,wykonanych z metalu. Skonstruował aparat do ich odlewania, w którym nowością było używanie wymiennych matryc. Zaprojektował również własną wersję prasy drukarskiej, wzorując się na znanych już prasach introligatorskich. Jego prekursorskim dokonaniem było stworzenie pierwszego dużego wydawnictwa. 

Historia drukarstwa   ERA Gutenberga | Lufcik

Za datę wynalezienia druku ( ruchomej czcionki) uznaje się rok 1450. 
Pierwszą księgą, jaką Gutenberg wydrukował była Biblia, tzw. Biblia Gutenberga, 42-wierszowa,wydana w 1455 roku. W Polsce znajduje się jeden z 17 zachowanych egzemplarzy z pierwszego druku. 

Biblia Gutenberga - przełomowa księga w dziejach Europy - Historia ...  Biblia Gutenberga w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie

Gutenberg z Pelplina. Sensacyjna historia najdroższej książki ...      Biblia Gutenberga


Muzeum Diecezjalne w Pelplinie » Biblia Gutenberga

Działalność Gutenberga przyczyniła się do szybkiego rozwoju drukarstwa w Europie. 

Łazarz Andrysowicz urodził się w Strykowie, zmarł w 1577 roku. Był renesansowym polskim drukarzem, założycielem Oficyny Łazarzowej. 
Wydał około 270 książek, dbając w wysokim stopniu o estetykę publikacji. W 1550 roku dzięki małżeństwu z wdową po krakowskim drukarzu stał się właścicielem oficyny drukarskiej. Warsztat rozbudował i unowocześnił kontynuując drukowanie książek pod szyldem Drukarnia Łazarzowa. Po jego śmierci drukarnię prowadził jego syn. 


Drukarnia Łazarzowa – Wikipedia, wolna encyklopedia   Drukarnia Łazarzowa – Wikipedia, wolna encyklopedia   Drukarnia Łazarzowa – Wikipedia, wolna encyklopedia


Maszyny drukarskie kiedyś
Pomijając wypalanie obrazków, wzorków i wynalezienie papirusu, w przedstawieniu historii druku należy przenieść się do XV wieku do maszyny drukarskiej Gutenberga. Opracowana przez niego ruchoma czcionka znacznie przyspieszyła sposób przekazywania słowa pisanego. Jego wynalazek pozwolił na składanie słów z poszczególnych czcionek oraz ustawianie ich w równe wiersze, a także umieszczanie na pojedynczej stronie dużej liczby znaków. Zwiększono nakłady książek, ludzie zaczęli więcej czytać, a w XVI wieku, za sprawą prasy drukarskiej, rozwinął się nowy dział przemysłu. 
                                     Pierwotna prasa drukarska wyglądała tak 👇
  Maszyna drukarska – Wikipedia, wolna encyklopedia       KRÓTKA HISTORIA DRUKU – BGPW blog
Gutenberg nie był pierwszy? - Lubimyczytać.pl   Moja Łęczyca - Prasa drukarska Gutenberga, kiczka, czyli ...   
W XIX wieku wprowadzono przełom w produkcji książek, którą zmieniono z rękodzielniczej w mechaniczną i przemysłową. Zastosowano szybkobieżną maszynę drukarską napędzaną przez maszynę parową (1814r.), opatentowano rotacyjną maszynę drukarską (1847r.), a także wynaleziono linotyp (1884r.) będący mechanicznym urządzeniem do składania czcionek, oraz monotyp (1887r.). 
  
Maszyna rotacyjna
Linotyp
Linotyp - Wynalazki i odkrycia     Nowy eksponat- Linotyp
Monotyp 
Monotyp (zecerstwo) – Wikipedia, wolna encyklopedia     Skład tekstu – Wikipedia, wolna encyklopedia 
W 1904 roku powstała pierwsza maszyna offsetowa jako odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie na szybki druk. Druk offsetowy do dziś jest najbardziej zaawansowaną metodą druku płaskiego i ma zastosowanie głównie do wydruku gazet, książek, czasopism, map, prospektów oraz ulotek. 
Maszyna offsetowa

   

Maszyna drukarska offsetowa Miller TP74/4 OKAZJA!! - 7858245065 ...

  
Maszyny drukarskie dziś

Lata 80 XX wieku przyniosły kolejną zmianę. Przeniesiono metody przygotowania do druku z zecerstwa do DTP- drukowanie zza biurka. Oznaczało to zastąpienie układania pojedynczych czcionek i grafik w kolumny publikacji gotowe do druku komputerowym układaniem druku. Teksty do druku i wydruku są przygotowywane na ekranach, przenoszone na płyty, wykorzystywane później do produkcji form drukowych. 

Maszyna drukarska offsetowa wysokiej jakości, 4-kolorowa maszyna ...  

Maszyny | WKPrint

Drukarz- zawód z tradycjami

Pomimo nowoczesnych środków przekazu, takich jak telewizja, radio czy internet, to nadal czytanie codziennej prasy, kolorowych czasopism oraz książek w pięknych wydaniach jest popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dzięki ciężkiej pracy drukarza możemy cieszyć się ponadczasowymi produktami przemysłu wydawniczego i poligraficznego. 

Drukarz, jako pracownik, wykonujący prace składające się na proces druku książek, czasopism, ulotek, itp. jest nadal zawodem potrzebnym. Świadczy o tym duża ilość drukarni i wydawnictw. 

Kto może zostać drukarzem?

W zawodzie drukarza wymaga się wielu cech i predyspozycji zawodowych, takich jak: wytrzymałość fizyczna, podzielność uwagi, koncentracja, zręczność i spostrzegawczość. Osoba pracująca na drukarni musi być odporna na znużenie. Drukarza musi cechować świetny wzrok i nieprzeciętne wyczucie kolorystyki. Drukarze muszą być także odporni na stres, gdyż często finansowo odpowiadają za swoją pracę. Dobry stan zdrowia i kondycja fizyczna musi pozwalać na długą pracę na stojąco i to w towarzystwie chemikaliów. Ważny jest również dobry wzrok. Dodatkowo drukarz musi być dobrym menedżerem, gdy w dużych zakładach drukarskich ma pod sobą spore grono pracowników. Od kandydatów na stanowisko pracy drukarza wymaga się również umiejętności obsługi nowoczesnych, skomputeryzowanych maszyn drukarskich. Znajomość obsługi komputera jest niezbędnym elementem determinującym pracę w tym zawodzie. 

Gazeta, książka, ulotka... 
Jak to jest zrobione?
Filmiki możecie zobaczyć poniżej
Tak powstają gazety


Jak powstają książki?


A tak produkuje się ulotki



DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz